Spotkanie w CSW Regress-Progress

Regress - Progress Wspólne zwiedzanie wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej

REGRESS - PROGRESS W CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ

Jest to międzynarodowy program artystyczny skierowany ku przyszłości. Koncentruje się na dwóch pytaniach: czy w nadchodzących latach powinniśmy oczekiwać progresu, rozwoju kapitalistycznego systemu produkcji? czy raczej regresu, który zresztą może okazać się regresem szczęśliwym?

Tematem przewodnim pierwszych sześciu miesięcy trwania projektu jest namysł nad dalszym rozwojem kapitalistycznego systemu gospodarki. I pytanie: czy ewentualne załamanie się, a przynajmniej regres owego systemu mógłby prowadzić do jakichś pozytywnych konsekwencji? Laboratorium Przyszłości to projekt wielowątkowy, obejmujący wystawy, ale też pokazy filmowe, konferencje, wykłady, dyskusje, warsztaty i performance..

 

ARCHITEKTURA DZIAŁANIA

Punktem wyjścia jest przekonanie, że architektura odgrywała kluczową rolę w definiowaniu i wizualizowaniu przyszłości, tworząc scenariusze i scenografie dla życia w postaci kolejnych dwudziestowiecznych awangard, kumulując się w wizualnym alfabecie modernizmu, utopii i futurologii. To, w jaki sposób ludzie wchodzą w relacje cielesne z przestrzenią i architekturą, w jaki sposób ją mierzą, odczuwają, zamieszkują, użytkują i przekształcają wciąż wpływa i będzie wpływać na przyszły kształt naszego świata. Architektura rozumiana jest w tym kontekście przede wszystkim jako rama i punkt odniesienia dla działania i życia, czy to realnego, czy fikcyjnego, materialnego i duchowego. Jest narzędziem kształtowania rytuałów, form cielesnego współistnienia, wyznacza pole dla kształtowania wspólnoty, indywidualnych i zbiorowych konfliktów, stanowi tło oraz wywołuje i wzmacnia różnorodne stany emocjonalne oraz namiętności. Relacja ta ma złożony, pełen napięć charakter, zawierając w sobie zarówno obietnicę wolności i spełnienia, jak i widmo porażki, rozczarowania niemożnością przekroczenia ustalonych, fizycznych i wyobrażonych, granic.

Więcej o działaniach CSW w ramach wystaw Regres-Progres